Blog

A vákuumcsomagolás története

2020.01.21 10:07

 

A tartósítás problémája egyidős az emberiséggel. Az ősembernek még megoldhatatlan feladatot jelentett az, hogy minőségromlás nélkül hosszabb időre (napokra) eltarthatóvá tegye az elejtett állatok húsát, ám az évezredek során egyre kifinomultabb tartósítási módszerek jelentek meg, ezért manapság egy vákuumcsomagoló géppel már házilag is képes bárki évekig megőrizni egy étel frissességét. De nézzük, honnan is indult ez a folyamat!

A tartósítás kezdetei

A legkorábbi módszer minden bizonnyal a hús füstölése volt, amit már a neandervölgyiek is alkalmaztak, és szinte az összes természeti nép kultúrájában megtalálható. A fejlettebb civilizációk aztán egyre fejlettebb technikákat dolgoztak ki. A babiloniak már 7000 évvel ezelőtt datolyapálma gyümölcséből nyert borral illetve ecettel tartósították az élelmiszereket. Egyiptomban kiszárították és lezárt ládákban tárolták a búzát, hogy minél tovább tartós maradjon. A görögök és a rómaiak sóban tették el a húst, mert így akár hónapok múlva is fogyasztható maradt. Szintén kiváló módszer az alkoholba áztatás, amivel akár évtizedekre tartósítani lehet a gyümölcsöket.

 

A vákuumcsomagolás előfutára

A háborúknak akadnak pozitív hozadékai is, ezek közé tartozik a konzervgyártás, ami a napóleoni háborúk ideén alakult ki a 19. század elején, amikor a francia kormány jutalmat ajánlott fel annak, aki kifejleszt egy módszert nagy mennyiségű élelmiszer hatékony tárolására. Érdekesség, hogy az első konzervnyitók csak jó fél évszázaddal később jelentek meg, addig kalapáccsal és késsel nyitották fel őket. A következő nagy lépcsőfokot a hűtőszekrények megjelenése és elterjedése jelentette – ma már hihetetlennek tűnik, de Angliába még az 1950-es években is Skandináviából importálták a jeget.

 

A vákuumcsomagolás

A vákuumcsomagolás ötlete a második világháborúban merült fel először, az első vákuumcsomagoló gép pedig 1963-ban jelent meg a piacon egy német feltaláló jóvoltából. Ezek a prototípusok még elég kezdetlegesek voltak a mai masinákhoz képest, de ugyanazon az alapelven működtek. A vákuumcsomagolás lényege, hogy a tárolási eszközt (edény, zacskó) légmentessé teszi, majd azt hermetikusan lezárja. Az ételek megromlásának egyik fő oka az oxidáció, a vákuumcsomagolás azonban megakadályozza, hogy oxigénnel, baktériumokkal vagy rovarokkal érintkezzen az élelmiszer, így akár 2-3 évig is minőségromlás nélkül tárolható. Manapság egy jó minőségű vákuumcsomagoló géppel, mint amilyen a Gasztroker kínálatában található Maxima MVAC 200, bárki számára elérhető a tartósításnak ez a hatékony és egyszerű módja.

https://www.gasztrokerkft.hu/Maxima-MVAC-200-vakumcsomagolo-gep